První mláďata roku jsou barevní gekoni z Madagaskaru!

Neuplynulo ani 48 hodin od začátku roku 2024 a chovatelé už hlásí první mláďata! Prvním úspěšným odchovem roku se letos staly dvě felsumy madagaskarské. Mláďata se inkubátoru přesunula do odchovné nádrže v zázemí expozice Terária.

Hned 2. ledna, chvíli před obědem, zjistili chovatelé v terarijním zázemí skvělou novinu. V inkubátoru se vylíhla první mláďata roku 2024. Stali se jimi krásní denní gekoni z Madagaskaru. Felsuma madagaskarská je zeleně zbarvený gekon s výrazně červenými skrvnami na většině těla. Občas můžete felsumy přistihnout, jak si jazykem olizují oko. Může se to zdát neuvěřitelné, ale felsumy madagaskarské takový kousek skutečně dovedou! Protože nemají oční víčka (ve skutečnosti jsou srostlá a průhledná), čistí si, podobně jako i jiné druhy gekonů, oči od nečistot pomocí dlouhého lepkavého jazyka. A není to jediná superschopnost, kterou disponují. Jejich prsty jsou vybaveny speciálními lamelami, které zajišťují bezpečný pohyb i po naprosto hladkém povrchu. Proto je můžete především ráno po otevření expozice vidět na předním skle a prohlédnout si tak i jejich spodní část těla. Ale pozor! „Bývají tam především v době, kdy se potřebují vyprázdnit. Z nějakého důvodu si jako nejvhodnější místo feslumy vybraly právě přední sklo terária. Radost z toho nemají chovatelé, kteří musí skla o to usilovněji čistit,“ říká se smíchem Daniel Koleška, vedoucí vzdělávání v Zooparku Zájezd. „Kolega nám vylíhnutí malých felsum přišel oznámit hned 2. ledna. V inkubátoru jsme vejce měli od 23. října, inkubace tedy trvala přibližně 70 dnů. To je u tohoto druhu normální doba. Malé felsumy jsou ihned po vylíhnutí z vajec samostatné. Nějakou dobu tráví zbytky žloutkového váčku a zanedlouho se začnou živit normální potravou. Tou je především hmyz, ale v přírodě olizují i nektar z květů. To jim jednou za čas nahrazujeme rozmačkaným banánem, který zbožňují. V jejich domovině na Madagaskaru se s tímto druhem můžete setkat celkem běžně v lesích, na plantážích, ale i poblíž lidských sídel. Toho využíváme i my a máme několik felsum v pavilonu Terária na volno. Prohánějí se mezi terárii a chytají uprchlé cvrčky. Je to takový přirozený regulátor krmného hmyzu,“ dodává Koleška.

Nejen Terária, ale i celý Zoopark Zájezd je i v zimě otevřený každý den od 10:00 do 16:00. Kromě dvou druhů felsum (madagaskarské a Pasteurovy) zde můžete vidět největší veřejně dostupnou kolekci chameleonů, vzácné leguány, barevné žáby z Jižní a Střední Ameriky a mnoho dalších zoologických rarit.

Sdílet:

Další články