Určitě víte, že část našich ptačích druhů odlétá na zimu do teplejších krajin. Dělají to proto, že v cílové destinaci je dostatek potravy, který by zde neměli. Otužilejší část našich opeřenců ale zůstává a pátrá po potravě v zimní krajině. Během dní, kdy zem pokryje sníh, s tím mohou mít problémy. Představte si, že během jedné mrazivé noci může malý opeřenec ztratit až 20 % hmotnosti. A právě proto není od věci ptákům nabídnout něco dobrého na krmítkách. Můžete tak významným způsobem zvýšit jejich šance na přežití do další sezony. Pojďme si shrnout pár základních rad ohledně zimního přikrmování ptáků.
Kdy?
Ideální je začít s přikrmováním už v listopadu. Vydržet byste měli až do března. Platí, že je lepší přikrmovat méně a pravidelně než hodně jednorázově. Pokud si ptáci na krmítka zvyknou a jejich zdroj potravy najednou „vyschne“ může to být problém. Protože vaše krmítko bude navštěvovat mnoho různých ptáků, je dobré ho jednou za čas vyčistit od trusu a vydesinfikovat (např. octem), aby nedošlo k šíření onemocnění.
Jaké krmítko zvolit?
Krmítka jsou dnes k dostání v různých tvarech a velikostech. Spíše než na druhu záleží na jeho umístění. Kvůli predátorům (především domácím kočkám) by mělo být umístěno 1,5 m vysoko a ideálně ve stejné vzdálenosti od kmene (pokud věšíte na strom). Tím významně zmenšíte pravděpodobnost, že se predátor ke krmítku dostane. Ptáci musí mít na krmítku také dostatečný rozhled, aby se cítili v bezpečí. Pokud máte krmítko za oknem, umístěte na něj UV nálepky, které jsou průhledné, ale ptáci je vidí. Zabráníte tak nárazům do skla.
Čím krmit?
Čím rozmanitější bude nabízené krmivo, tím pestřejší paleta druhů ptáků se bude na vašem krmítku ukazovat. Vhodná jsou různá semena (např. slunečnice, dýně, proso, lesknice, mák), ořechy (vlašské, lískové), bobule (např. jeřabiny, šípky, hloh, bez), ovoce (např. jablka) nebo lůj či sádlo. Naopak velmi nevhodné je pečivo, zbytky z kuchyně nebo cokoli plesnivé či zkažené. Při použití zakoupených lojových koulí je nezapomeňte vyndat ze síťového obalu, ve kterém se mohou ptáci zamotat a uhynout. Na fotkách můžete vidět jednoduché drátěné krmítko, kam se lojové koule dají umístit.
Jak si vytvořit vlastní lojové krmítko?
Stačí v hrnci rozehřát libovolné množství loje či sádla (pozor, nesmí být solené!) a přidat směs semen. Zamíchejte a plňte do připravené nádoby, což může být cokoli od kelímku od jogurtu po květináč. Nechte zatuhnout a můžete vesele rozvěšovat – pamatujte, dostatečně vysoko 🙂
Pozorování na krmítku může mít kromě příjemně stráveného času i odborný přesah. Zapojte se do akce Ptačí hodinka, kterou organizuje Česká společnost ornitologická. Ta probíhá 6.-8. ledna 2023.
Přejeme vám hodně úspěchů a radosti během pozorování ptáčků na vašem krmítku! 🙂