Blog Zooparku Zájezd

Zoopark Zájezd získal finanční podporu od okolních obcí

Od začátku koronavirové krize podpořily okolní obce Zoopark Zájezd částkou převyšující 250 000 Kč. Starostové vnímají činnost soukromé zoo jako přínos především z hlediska mimoškolního vzdělávání o ochraně přírody a životního prostředí a prostor pro trávení volného času pro rodiny s dětmi.

Zoologické zahrady se letos už potřetí uzavřely kvůli vládním nařízením. Stalo se tak během snad nejhorších možných období roku. „Vláda nám zavřela zoo na začátku návštěvnické sezony, na jejím konci a teď i před Vánocemi. Všechny tři termíny bývají tradičně poměrně silné a chodí k nám velké množství lidí. Ačkoli do zoo přišlo abnormálně vysoké množství lidí během léta, náš rozpočet utrpěl značné ztráty, které nemáme šanci dohnat. Za všechna tři období, kdy jsme byli uzavřeni, se ztráty vyšplhají vysoko přes dva miliony korun. Jsme soukromá zoo a na provoz si musíme vydělat sami vybíráním vstupného,“ uvádí Daniel Koleška, vedoucí vzdělávání a komunikace, jak je situace v Zooparku Zájezd aktuálně špatná. Vedení zoo proto oslovilo s žádostí o finanční příspěvek okolní obce. „Odezva starostů a rad obcí byla až neuvěřitelně vstřícná. Jsme moc rádi, že máme v okolí tolik partnerů, kteří si naší práce váží a uvědomují si význam toho, co děláme,“ dodává Koleška.

Podporujeme aktivity dětí, které se konají venku. V dnešní době stále více dětí tráví svůj čas u PC, chceme jim dát důvod trávit čas mimo domov a dosah moderních technologií. Rovněž bychom byli rádi, aby děti znaly různá zvířata, která nemají v dnešní době jak jinak poznat. Výhodou Zooparku Zájezd je jeho dochozí vzdálenost od naší obce, a tudíž pro děti a jejich rodiče jednoduše dostupné. Nechtěli bychom, aby Zoopark Zájezd musel ukončit svoji činnost,“ říká ke schválenému finančnímu příspěvku Petra Vagenknechtová, starostka obce Stehelčeves, která přislíbila celkovou finanční podporu 100 000 Kč. Díky příspěvku od Stehelčevsi může zoo v příštím roce vybudovat zamýšlený altán informující návštěvníky o ohrožených druzích zvířat a jejich ochraně. 

Velké Přílepy darovaly Zooparku Zájezd 50 000 Kč a jejich starostka Věra Čermáková rozhodnutí o podpoře odůvodnila slovy: „V zoologické zahradě nemohou majitelé a ošetřovatelé otočit klíčem a čekat na dobu, až bude lépe. Zvířata potřebují nakrmit každý den a mají stále stejné požadavky na péči. V zařízeních takového typu pracují pouze nadšenci vedení láskou ke zvířatům a přírodě vůbec. To by měla společnost, považující se za vyspělou, podporovat. Oceňujeme edukativní význam zooparku. Počet výletů rodin do těchto prostor by měl mnohonásobně převýšit počet oblíbených výletů do nákupních center.

Mezi prvními, kteří Zoopark Zájezd podpořili, bylo i Tursko. To přispělo částkou 20 000 Kč na transparentní účet. „Velice oceňujeme přínos Zooparku Zájezd v oblasti environmentální výchovy, zprostředkovaný zkušenými průvodci, kterého se již několikrát zúčastnila naše mateřská škola. Zároveň vzhledem k tomu, že se nachází v blízkosti naší obce, nabízí tak volnočasovou aktivitu pro naše rodiče s dětmi. A i když je tato zoo malá, je velice útulná a personál milý a ochotný,“ dodává starosta Turska, Václav Vlk.

Další obce, které v letošním roce podpořily Zoopark Zájezd finančním příspěvkem na provoz, jsou Zákolany, Číčovice, Buštěhrad, Lidice, Brandýsek, Statenice, Hostivice, Podlešín, Slaný, Kralupy nad Vltavou a Holubice-Kozinec.

Příspěvky od obcí pomohou pokrýt náklady na krmení pro zvířata na přibližně tři týdny. „Je to samozřejmě částečná náhrada toho, o co jsme díky vládním nařízením přišli. Nicméně taková pomoc je pro nás velkou vzpruhou i po psychické stránce. Vědět, že naše práce má smysl a nejsme na to úplně sami, je velice povzbuzující. Další podpora nám přichází od našich stálých návštěvníků, ale i od úplně cizích lidí, kteří si uvědomují, jak špatně na tom v současnosti jsme. Všem patří ohromný dík,“ uzavírá Koleška.

 Leave a Reply