Blog Zooparku Zájezd

Ministerstvo v PESovi zapomnělo na zoo!

Od 9. října jsou brány zoologických zahrad uzavřené. Nezbytná nařízení pro zamezení šíření koronaviru přišla v době, kdy běžně vrcholí návštěvnická sezona. Bez příjmů ze vstupného jsou soukromé zoo odsouzeny k drastickým omezením a bojují o holé přežití.

Rodinné zoo Zoopark Zájezd právě na přímý dotaz ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že při sestavování Protiepidemického systému ČR (PES) na zoologické zahrady zapomnělo. V současné chvíli, tak nikdo neví, zda a kdy se zoo otevřou, případně za jakých podmínek.

“Lidi nesmíme do zoo pouštět dohromady už více jak čtvrt roku. Ztráty na vstupném, které jsme tím utrpěli, jsou téměř 2 miliony korun a vyšší návštěvnost v létě bohužel nestačila na vytvoření rezervy na zimní sezónu. Pro soukromou zoo je tento stav na hranici katastrofy,” říká Jiří Marek, ředitel rodinného Zooparku Zájezd. Ačkoli je zoo pro návštěvníky uzavřena, provoz musí zůstat zachován a ošetřovatelé se starají o zvířata každý den, náklady se tak v podstatě nezměnily. “Nyní je pro nás zásadní každý den, pokud totiž bude velmi chladné a nepříznivé počasí, možná se návštěvníků dočkáme až na jaře. A bohužel nedokážu odhadnout, jak péči o zvířata do té doby zvládneme,” doplňuje Marek.

Soukromé zoo nemají narozdíl od těch velkých, státních jistotu v příjmech z rozpočtu svého zřizovatele. Například v Zooparku Zájezd tvoří dotace (především na vzdělávání dětí) pouze 10- 15 procent veškerých příjmů. Je tedy otázka, zda v případě, kdy nedojde k jejich otevření veřejnosti, dokážou přečkat do jarního období, kdy začíná návštěvnická sezona. “Narozdíl od jiných podniků nemůžeme prostě zamknout vrata a odejít. Prodat zvířata je velmi složité, a i proto o “konci Zooparku Zájezd” nechceme moc přemýšlet. Tým zatím jede na maximum, ale museli jsme snížit mzdy. Velkou pomocí nám jsou dary a adopce od lidí a okolních obcí. Lidé nám též přispívají na náš transparentní účet. Míra solidarity je ohromná a všechny nás nabíjí pozitivní energií, že situaci zvládneme,” popisuje situaci Daniel Koleška, který má na starosti PR a vzdělávání. Pomáhat lze zakoupením poukazů na zážitky a vstupenek na rok 2021, nebo adopcí zvířat

Pro zoo není problém ani částečné otevření. V Zooparku Zájezd je ve vnitřní expozici sice největší veřejná kolekce chameleonů na světě, ale dokud to situace nedovolí, návštěvníci by si mohli užít na čerstvém vzduchu alespoň venkovní části zoo. Zde jsou k vidění lemuři, surikaty nebo velbloudi dvouhrbí. Velkou oblibu mají u návštěvníků i průchozí voliéry s veverkami nebo obrovskými králíky. Už na jaře zoo zavedla prodej lístků online po časových slotech, takže byla zajištěná adekvátní obsazenost zoo. Pokud tedy mohou ven na zdravou procházku, není důvod, aby nesměřovali i mezi zvířata.Leave a Reply